Proč sfoukáváme svíčky na dortu a děláme narozeninová přání? Odhalujeme zajímavou historii této tradice, známé od dětství!
Sfoukávání svíček na dortu během narozeninové oslavy je zvyk, který každý zná už od dětství. Ale proč přesně sfoukávají svíčky a něco si přejí? Pojďme zjistit, jak a proč tato tradice vznikla.
Tento zvyk má kořeny ve starověké řecké kultuře. Řekové zasvětili svíčky Artemis, bohyni měsíce. V den jejího narození byl na chrámový oltář přinesen kulatý medový koláč, jehož tvar symbolizoval měsíc. Po okrajích dortu byly svíčky, které blikaly jako měsíční světlo. Řekové tímto způsobem vyjadřovali úctu k bohyni a její moci.
Později tuto tradici převzali středověcí němečtí rolníci. Do zvyku přidali nové prvky: na dort byly umístěny svíčky podle počtu let oslavence a navíc jedna svíčka symbolizující světlo života. Svíčky musely hořet, dokud nebyl koláč úplně sněden. Pokud jeden z nich zhasl, byl nahrazen novým, aby byla zachována magická síla plamene.
Odborníci řekli, kde se vzala tradice sfoukávání svíček v den narozenin
Plameny svíček byly vždy považovány za mystické, podobně jako obětní oheň. Věřilo se, že sfouknutím svíček a vyslovením přání vzniká zvláštní kouř, který se stává jakýmsi poslem bohům. Podle jiné víry je toto jednání také spojeno s andělem strážným. Pokud oslavenec sfoukl všechny svíčky najednou, bylo to považováno za znamení, že anděl přijal jeho poselství a přání se jistě splní.
Dort se svíčkami se stal symbolem života a plnění snů, a tak se tento zvyk ujal a stal se oblíbeným po celém světě. Dnes je tato tradice slavnostnější a zábavnější, ale její magický význam jí stále dodává zvláštní kouzlo.